Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Narzędzia marketingowe » Dysk w chmurze – zalety i wady

Dysk w chmurze – zalety i wady

Dysk w chmurze to ogromna wygoda i bezpieczeństwo danych. Coraz więcej przedsiębiorstw przenosi swoje pliki właśnie do chmury aby móc szybko, bezpiecznie i z każdego miejsca mieć dostęp do swoich plików. Jakie są zalety takiego rozwiązania, a także z czym należy się liczyć podczas wybierania usługi w chmurze. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na to pytanie czyli jakie są wady i zalety dysku w chmurze.

Z pewnością każdy z nas spotkał się lub korzystał z dysku w chmurze. Osoby posiadające konto Google otrzymali 15 GB w ramach bezpłatnego korzystania z konta, natomiast Ci, którzy korzystają z pakietu office, czyli konta na outlook’u posiadają 5 GB miejsca.

Czym jest jednak Dysk w chmurze? Dysk w chmurze nazywany jest również chmurą obliczeniową. Tak naprawdę jest to serwer znajdujący się w siedzibie firmy, z której to usług korzystamy. Z naszym dyskiem łączymy się za pomocą Internetu, tak więc do korzystania potrzebujemy stałego łącza Internetowego najlepiej o dużej przepustowości. Szczególnie przyda nam się, kiedy przesyłamy pliki o dużym rozmiarze.

Do dysku w chmurze możemy zalogować się przez przeglądarkę lub pobrać aplikację, która to utworzy na naszym komputerze folder do synchronizacji. Druga opcja jest szczególnie wygodna i pozwala na sprawną i efektywną pracę w przedsiębiorstwie. Dodatkowo z plików na dysku może korzystać każda osoba, której to udzieliliśmy dostęp.

Załóż darmowy dysk w chmurze – OneDrive! 

Zalety dysku w chmurze

  • Wygoda
    Posiadając pliki w chmurze nie musimy martwić się o utracie plików jeśli np. zgubimy lub ktoś nam ukradnie nasz laptop. Nasz pliki będą bezpieczne także, gdy komputer zostanie uszkodzony.
  • Dostęp
    Do naszych plików mamy dostęp z każdego miejsca i każdego urządzenia czy to laptop, smartfon czy tablet. Jedyne co potrzebujemy to łącze Internetowe, jednak wiele usług oferuję dostęp offline, czyli z plików możemy korzystać nawet w samolocie.
  • Współtworzenie
    Świetna opcja przy pracy na plikach office. Na jednym pliku np. Word lub Excel może jednocześnie pracować kilkanaście osób. Zwiększa to efektywność i ogranicza przestoje związane np. z odsyłaniem poprawek przez mail.
  • Miejsce
    W chmurze możemy posiadać prawie nieograniczone miejsce. Wszystko zależy od wybranego przez nas planu.

Z pewnością zalet chmury obliczeniowej znajdzie się znacznie więcej. Wymienione zalety są myślę wystarczające dla każdego poszukującego prostych i sprawdzonych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że każde udogodnienie, niesie za sobą szereg wad. Poznajmy teraz wady chmury obliczeniowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Microsoft 365 czy Google Workspace — kompleksowe porównanie (2021)

Wady dysku w chmurze

  • Internet
    Mimo, że wiele pakietów oferuje dostęp offline to i tak, aby móc z nich korzystać to wcześniej musimy pobrać je na nasze urządzenie. Osoby, które nie posiadają stałego dostępu do Internetu mogą mieć problem z synchronizacją, a także muszą brać pod uwagę, że może im się skończyć szybko transfer danych.
  • Ryzyko
    Należy również mieć na uwadze, że dane firmy przechowywane są na serwerze i zawsze jest ryzyko wykradzenia danych przez atak hakerski.
  • Opłaty
    Za dysk sieciowy trzeba płacić. Dla niektórych może to być wadą. Taka opłata jest najczęściej w postaci miesięcznej subskrypcji. Tak więc nasze dokumenty będą w chmurze, dopóki taką chmurę będziemy opłacać.
  • Prywatność
    Rzecz istotna dla osób, których prywatność odgrywa w przedsiębiorstwie znaczącą rolę. Teoretycznie akceptując regulamin i politykę prywatności podczas zakupu pakietu na dysk w chmurze to zgadzamy się na wgląd do naszych plików przez właścicieli usługi.

Załóż darmowy dysk w chmurze – OneDrive i otrzymaj dodatkowe miejsce! 

Starałem się wymienić zarówno 4 zalety, jak i wady, żeby pokazać obiektywny pogląd na to, czy warto zainwestować w dysk w chmurze we własnej działalności. Oczywiście nie będę nikogo zachęcał ani zniechęcał od dysku w chmurze. Nasza firma pracuję na chmurze obliczeniowej i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. W najnowszym wpisie dowiesz się, który pakiet dysku w chmurze będzie idealny dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy z instalacją chmury? Nie wiesz jak z niej korzystać? Skorzystaj z naszej oferty i poznaj chmurę obliczeniową! Wybierzemy dla Ciebie najlepszy pakiet i zdalnie zainstalujemy na Twoim komputerze oprogramowanie!

Mini kurs online! Jak połączyć dysk w chmurze z komputerem!
Już dzisiaj zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych robiąc automatyczne kopie zapasowe i naucz się pracować wydajniej!