Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Narzędzia marketingowe » WordPress: jak zacząć przygodę ze stroną internetową?

WordPress: jak zacząć przygodę ze stroną internetową?

WordPress. Piękna platforma, która umożliwia stworzenie strony internetowej. Jak zacząć przygodę ze stroną internetową? Co zrobić, aby założyć stronę na wordpress? Zapraszam do wpisu.

WordPress – co to jest

WordPress to darmowa platforma do tworzenia stron internetowych. WordPress pozwala, pobrać plik, który umieszczamy na naszym hostingu.

Zacznijmy jednak od początku. Tak naprawdę wyróżniamy dwie platformy:

  • WordPress.org
  • WordPress.com

Zajmiemy się najpierw drugą platformą. Jeśli kojarzysz blogspot – czyli darmową platformę firmy Google, umożliwiającą założenie darmowego bloga. WordPress.com to taka sama platforma, dzięki której w kilka prostych kroków założymy nasz blog. Jest to platforma całkowicie darmowa w podstawowej wersji. Jeśli chcemy więcej udogodnień to oczywiście musimy zapłacić. Tak czy inaczej, na tutaj założymy nasz blog w kilka sekund.

Jakie są zalety takiego rozwiązania. Nie musimy się martwić o hosting, nie musimy opłacać domeny, nie martwimy się o ataki hakerskie. Po prostu piszemy o tym co chcemy. Niestety, nasza domena będzie miała końcówkę platformy, czyli w moim przypadku byłoby to adriandubaniewicz.wordpress.com. Nie wygląda to zbytnio profesjonalnie. Dodatkowo nie możemy załadować reklam na nasz blog jak również nie załadujemy tam wszystkich wtyczek i motywów. Jest to bardzo okrojona wersja i pamietaj to prywatna firma, która w każdej chwili może skasować treści  z Twojego bloga.

WordPress.org – zalety i wady

WordPress.org to z kolei strona, na której możesz pobrać plik umożliwiający instalację wordpress na naszym hostingu. Aby to zrobić potrzebujemy mieć wykupiony hosting, domenę i najczęściej certyfikat SSL. Oczywiście musimy wiedzieć jak to wykonać. Nie jest to zbyt trudne i dzięki temu zyskujemy więcej. Mamy jednak pełną kontrolę nad naszą stronę, możemy zaimplementować na niej cokolwiek chcemy, stworzyć sklep czy platformę kursową. Musimy jednak chronić się przed atakami i bezpieczeństwem. Tutaj nasza domena będzie brzmiała tak jak kupiona, czyli adriandubaniewicz.pl.

Bardzo polecam wybór wordpress.org i instalację własnej strony. W Kolejnych wpisach zajmiemy się wyborem hostingu.

Tagi: