Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Narzędzia marketingowe » Przeglądarka Microsoft Edge – 5 świetnych funkcji

Przeglądarka Microsoft Edge – 5 świetnych funkcji

  Przeglądarka Microsoft Edge to odświeżona wersja domyślnej przeglądarki na komputery z systemem Windows 10. Znajduje się ona na każdym komputerze z wspomnianym systemem. Dotychczas służyła jako przeglądarka do instalowania innych przeglądarek. Moim zdaniem rola Edge całkowicie uległa zmianie i to na lepsze. Sprawdź 5 najlepszych funkcji na Microsoft Edge i już dzisiaj zacznij z niej korzystać.

  Przeglądarka internetowa to najważniejszy program w naszym komputerze. Codziennie otwieramy ją po kilkadziesiąt/kilkaset razy. Nie ma co się dziwić, w końcu przeglądarka to swego rodzaju brama w świat Internetu, w którym to znajduje się nasz biznes. Przez długi czas użytkowałem przeglądarkę FireFox, później na kilka lat przesiadłem się na Google Chrome, a teraz? Teraz tylko Microsoft Edge. Korzystam z niej od kiedy pojawiła się odświeżona wersja przeglądarki. Zmieniony został silnik na chromium (czyli działa na tym samym silniku co Google Chrome), odświeżono layout i dodano wiele przydatnych funkcji jak synchronizacja z kontem Microsoft.  O tych ciekawych funkcjach chciałem dzisiaj napisać.

  Przeglądarka Microsoft Edge – świetne funkcje, które wspomogą Twoją pracę.

  Kolekcje w przeglądarce Edge

  Początkowo do tej funkcji podchodziłem bardzo sceptycznie. Po co to komu, przecież są zakładki. Myliłem się. Kolekcje pozwalają nam stworzyć i posegregować wiedzę z Internetu. W Edge możemy stworzyć przeróżne listy typu: “Wyjazd”, “Notatki”, “Ciekawe artykuły” i jednym kliknięciem dodać je do listy. Co lepsze, możemy chwycić dowolny obrazek na stronie internetowej i trzymając lewy przycisk myszy przenieść go na naszą listę. Działa to tak samo z linkami (np. link do produktu). Jakby tego było mało, jeśli zaznaczymy tekst, skopiujemy go i klikniemy na naszą kolekcję to kilkając ctrl + V wkleimy ją jako notatkę. Wszystkie nasze pozycje z listy możemy skopiować i wkleić do pliku lub mail’a lub eksportować do Word’a, OneNote czy Excela.

  Microsoft Edge - kolekcje 2

  Edge zrobi zrzut ekranu całej lub części strony

  Microsoft Edge - zrzut ekranu

  Zdarza się tak, że podoba nam się layout całej strony lub potrzebujemy pokazać np. niedziałającą funkcjonalność na naszej stronie. Z pomocą przychodzi Edge i funkcja “przechwytywanie zawartości Web”. Funkcja dostępna jest także pod komendą CTRL + SHIFT + S. Po kliknięciu w ikonę lub wywołaniu komendy – pojawia się opcja czy chcemy wykonać zrzut określonego pola czy całej strony. Po wykonaniu zrzutu możemy nanieść dodatkowe informacje i zapisać lub dodać do kolekcji.

  Microsoft Edge - zrzut ekranu

  Microsoft Edge - zrzut ekranu

  Wygeneruj kod QR z przeglądarką Edge

  Microsoft Edge - kod qr

  Kody QR to minimalistyczne kody, które kierują na określoną witrynę. Następnie takie kody możemy wydrukować lub przesłać dalej (np. zamieścić w ofercie). Dzięki funkcjonalności w Edge możemy w szybki i prosty sposób wygenerować nam kod QR do witryny i w szybki sposób go zapisać. Już nie musimy wchodzić w generator kodów QR. Aby wygenerować kod QR należy kliknąć na pasek adresu i nacisnąć kwadrat obok gwiazdki. Pojawia nam się dodatkowe okno, w którym to możemy z edytować link dodając do niego tagowanie i pobrać kod QR.

  Microsoft Edge - kod qr

  Przeglądarka stworzy aplikację z Twojej strony

  Kolejna ciekawa funkcjonalność. Edge ma możliwość przekształcenia dowolnej witryny w aplikacje. Taką aplikację możemy przypiąć na pulpit, do paska zadań lub obszaru startowego i mieć szybki dostęp do strony. Taka aplikacja witryny odpala się znacznie szybciej i nie uruchamia całej przeglądarki. Będąc na wybranej stronie klikamy w 3 kropki i znajdujemy opcję “Aplikację” – klikamy w nią. Tam mamy wszystkie dostępne aplikacje jak również utworzenie nowej aplikacji. Po stworzeniu mamy już wyciągniętą stronę jako aplikacja.

  Microsoft Edge - aplikacja

  Microsoft Edge - aplikacja

  Microsoft Edge - aplikacja

  Kontynuuj przeglądanie na innych urządzeniach

  Microsoft Edge - kontynuuj na telefonie

  Bywa tak, że musimy odejść od komputera i przenieść się na urządzenie mobilne typu smartfon lub tablet. Z pomocą przychodzi nam przeglądarka od Microsoft Edge. Warto zainstalować ją na swoich innych urządzeniach bo dzięki temu mamy możliwość wysłania strony na to urządzenie. W pasku adresu znajdujemy ikonkę laptopa i wybieramy urządzenie mobilne. Teraz możemy kontynuować czytanie artykułu na swoim urządzeniu. Warto dodać, że opcja działa też w drugą stronę i jeśli przeglądamy Internet na Edge na telefonie/tablecie to możemy wysłać stronę na przeglądarkę Edge w komputerze.

  Microsoft Edge - kontynuuj na telefonie

  Microsoft Edge - kontynuuj na telefonie

  Przeglądarka Edge to świetna przeglądarka, która coraz to bardziej zyskuje na wartości. Korzystasz już z niej?