Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Narzędzia marketingowe » Jak otworzyć stowarzyszenie zwykłe w kilka dni? Instrukcja krok po kroku.

Jak otworzyć stowarzyszenie zwykłe w kilka dni? Instrukcja krok po kroku.

W listopadzie oficjalnie wybrzmiało nasze Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne! Minęło kilka dobrych miesięcy, zanim to się stało, a wszystko dlatego, że dokumentacja w KRS trwa.

Dlatego ostatecznie na początek podjęliśmy decyzję o rejestracji w inny sposób, dzięki czemu udało się je założyć w zaledwie 2 tygodnie! Postanowiliśmy napisać o tym wpis z dokładną instrukcją i krokami, ponieważ jak się okazuje, jest to nowość w naszym systemie i niestety sami osobiście nigdzie nie znaleźliśmy dokładnej instrukcji jak to zrobić oraz co ile trwa.

Różnice stowarzyszenie rejestrowe vs. stowarzyszenie zwykłe

Podobieństwa stowarzyszenie rejestrowe vs. stowarzyszenie zwykłe

Co należy zrobić, aby założyć stowarzyszenie zwykłe?

Kroki, które należy wykonać, przedstawię Ci, na naszym przykładzie, ponieważ będzie mi łatwiej odnieść się do instytucji. Miejscem rejestracji stowarzyszenia jest miasto Radzymin, gmina Wołomin, województwo mazowieckie.

  1. Starostwo powiatowe (w moim przypadku w Wołominie) to tutaj należy zadzwonić lub udać się osobiście na początek. Co ciekawe, spotkamy tu bardzo miłą panią (J. Szczęsna), która wytłumaczy, co należy zrobić, gdzie pobrać dokumenty oraz ile każdy z procesów trwa.
  2. Po wypełnieniu dokumentów, które wskaże pracownik starostwa, a są to między innymi regulamin (zamiast jak w KRS statutu), uchwały 3-4 (w zależności, jakich będziesz potrzebować), listę członków, a także wniosek o wpis do rejestru oraz o wydanie zaświadczenia. Po uzupełnieniu dokumentów oraz podpisaniu przez wszystkich członków (najlepiej po prostu zrobić spotkanie założycielskie), udajemy się by, złożyć dokumenty w starostwie. Tutaj ważne, aby dopytać wcześniej, w ilu kopiach ich potrzebują, jeśli np. w 2 jak w było u mnie, to 1 dodatkowo wydrukuj dla siebie, czyli w sumie 3 szt. Podczas składania dokumentów warto również dopytać o kwestie zapłaty za zaświadczenie 1 szt. to koszt 17 zł oraz dopytać czy trzeba to zapłacić na miejscu, czy gotówką itp. Czas oczekiwania na wypis, z którym pójdziesz dalej, to do 7 dni roboczych. Do wyboru masz 2 opcje: odebranie go samemu lub wysłanie na adres pocztowy. W momencie kiedy dostajemy wpis do rejestru stowarzyszeń zwykłych, nasza instytucja oficjalnie już istnieje, z taką też datą będzie założone w urzędzie oraz istniało w dokumentacji. Niestety to dopiero początek drogi, teraz czas na nr regon, nip oraz inne.
  3. Z wnioskiem udajemy się do GUSu (w moim przypadku GUS ul. 1 sierpnia 21 tutaj numer REGON dostajemy od ręki, ale uwaga (!) warto mieć kopie dokumentów, które dostaliśmy od starostwa także wszystkie inne założycielskie, które składaliśmy w starostwie. Zwracam na to uwagę, ponieważ pani na miejscu nie ma kopiarki ani drukarki i niestety musiałam mocno kombinować, aby to załatwić.
  4. Z nr regon,  udajemy się do urzędu skarbowego ( w moim przypadku Wołomin) po nr NIP, czas oczekiwania na NIP może potrwać do 7 dni roboczych i należy wypełnić wniosek NIP-2 oraz złożyć go w odpowiednim punkcie. Tutaj kolejny raz zwracam uwagę na kopie dokumentów, aby mieć je przy sobie, ponieważ xero w urzędzie kosztowało mnie ok 20 zł, niepotrzebny koszt, którego mogłam uniknąć, na szczęście xero było, innego dnia było nieczynne i słyszałam zdenerwowanie innej osoby, która musiała szukać go na mieście. Ważny punktem przy wypełnianiu druku NIP-2 jest fakt adresu rejestracyjnego stowarzyszenia. Urząd wymaga podpisania umowy lub zgody z właścicielem nieruchomości lub gruntu, a także informacji, kto będzie prowadził księgowość stowarzyszenia. W naszym przypadku mieliśmy podpisaną już umowę z biurem, a także tak zwane virtualne biuro, czyli adres wypożyczony. Kiedy otrzymasz już nr NIP i otworzysz konto dla stowarzyszenia, trzeba będzie udać się po raz kolejny do urzędu i dodać ten nr, tak samo jeśli zmieni się zarząd czy adres instytucji.
  5. Po otrzymaniu nr NIP, możemy zakładać już nr konta w banku, a także zgłaszać nasze stowarzyszenie do udziału w różnych akcjach. Podczas zakładania konta sprawdź wymagania banku, ponieważ może okazać się, że będziesz potrzebować listy członków oraz ich dodatkowych danych jak: pesel, nr i seria dowodów także więcej niż podczas listy członków, które należy złożyć w starostwie, ponieważ tam wymagane były tylko adresy oraz imiona i podpisy. Nie każdy bank ma takie same wymagania, ale spotkałam się z tym, że były one potrzebne, a ja nie miałam takiej listy i musiałam przełożyć założenie konta na inny dzień.
  6. To co polecam Ci zrobić jeśli chcesz w przyszłości pozyskiwać różne dotacje to założenie nr EPE, który będzie nam potrzebny do złożenia dotacji m.in w LGD warto zrobić to od razu, będąc w tym pędzie urzędowo – dokumentacyjnym, aby nie zapomnieć o tym kiedy będzie potrzebny nagle. ponieważ na nr trzeba będzie poczekać około 7 dni. Tutaj podobnie jak wcześniej potrzebujesz kopii wszystkich dokumentów, które wcześniej wraz z potwierdzeniami założenia NIP i regon.

Brawo! To jest ten czas kiedy stowarzyszenie posiada już pełną dokumentację i możesz zacząć z nim działać!

Podsumowując.

!!! Pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie kopie dokumentów, ponieważ nie zawsze możesz je zrobić na miejscu lub tracisz kolejkę musząc wyjść z pokoju by, je zrobić. Sprawdzaj również, czy zostały Ci oddane wszystkie oryginały dokumentów, które nie muszą zostać w danej instytucji, aby nie musieć się po nie wracać.

!!! Zawsze zadzwoń wcześniej do urzędu i zapytaj również o potrzebne dokumenty, ilość kopii, a także godziny otwarcia danej instytucji czy działu.

Czas założenia stowarzyszenia może wahać się od 7 dni do nawet 21 w zależności jak długo będziesz czekać na każdy dokument czy numer, dlatego polecam zrobić to od razu w miarę możliwości za sobą.

Koszta: 17 zł opłata w starostwie o wydanie 1 szt. zaświadczenia potrzebnego do GUSu, NIPu.

To by było na tyle! Mam nadzieję, że pomogłam! Koniecznie daj znać, jak poszło oraz czy któryś z tych punktów jest nadal aktualny lub wygląda inaczej w innym województwie lub mieście.

Nasze działania Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne możesz śledzić tutaj lokalneinicjatywy.pl