Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Narzędzia marketingowe » Gdzie najlepiej założyć bloga? Na co zwrócić uwagę?

Gdzie najlepiej założyć bloga? Na co zwrócić uwagę?

Temat blogów stał się popularny dzięki Social Mediom, w których wiele osób od przysłowiowego zera zaczęło biznes na szeroką skalę! Jak i gdzie założyć bloga – podpowiadamy!

Zajmujemy się tematem blogów i stron www od 2012 roku, kiedy to wiele osób zaczynało w tej branży i rozwijał się tak zwany biznes blogowy, powstały blogerki, szafiarki oraz influence marketing. Wspominam o tym nie bez powodu, bo dzisiaj wiele osób myśli o blogowaniu w kontekście podzielenia się swoją wiedzą, pasją i przedłożenia tego w biznes. Dlatego opiszemy dzisiaj od tego jak zacząć i wystartować z blogowaniem, tak by zbudować fundamenty i podłoże do biznesu.

Jak założyć bloga? 

Bez względu na kategorię bloga i rodzaj treści, ważne jest, aby dobrze wybrać przestrzeń, w której będzie ona tworzona i publikowana. Najbardziej popularnym miejscem jest wordporess, na którym dla przykładu postawiona jest nasza strona, na której czytasz ten artykuł. Sama w 2012 roku jako nastolatka rozpoczęłam blogowanie nazwa brzmiała patriszjafashion.blogspot.com, chyba w 206/16 roku postanowiłam zakupić własną domenę i zmienić nazwę na patrycjastory.pl wtedy też zdecydowałam się na przeniesienie treści z blogspot na wordpress. Przeniosłam się więc z blogspot.com na wordpress, dlaczego?

Ponieważ zaczęłam poważniej myśleć o blogowaniu oraz zaczęły pojawiać się propozycje współpracy, które wymagały własnej domeny. Wynika to przede wszystkim z pewności, że strona jest nasza (a tym samym treści sponsorowane pozostaną na niej zgodnie z umową), mozemy dodawać na niej takie treści, jakie chcemy i co ważne nie pojawią się na niej niechciane reklamy. Warto wiedzieć o tym i przygotować takie miejsce do publikacji naszej treści, na których za chwilę nie ukaże się mnóstwo banerów z reklamami, które odciągną i zniechęcą czytelnika czy wartościowego reklamodawcę.

Dlaczego blog na wordpressie?

Na to pytanie odpowiedziałam wyżej, ale przytoczę jeszcze kilka argumentów. WordPress jest jedną z najbardziej popularnych platform do blogów, stron, a nawet e-sklepów czy platform kursowych. Można stworzyć na nim dosłownie każdą wariację strony! Dlatego warto już na początku drogi blogowej pomyśleć o przyszłości i monetyzacji tego w biznes. Chyba że chcesz pisać bloga tylko dla mamy, wtedy w sumie wystarczy sam email 😉 Pamiętam moje w sumie 4krotne zmiany (takie większe, bo mniejszych było z 20) i udoskonalenia bloga na blogspot.com. Szukanie szablonów, grzebanie w kodzie, dostosowywanie loga i tła i nie wiem co tam jeszcze… Trwało to mnóstwo czasu, zapłaciłam kilka razy różnym osobom za wykonanie zmian, z których i tak nie byłam zadowolona. Niestety blogspot nie był na tyle elastyczną platformą, abym mogła na nim zrobić to czego chciałam, w dodatku wielu zmian nie potrafiłam dokonać sama, więc musiałam płacić. Wiele razy przeglądałam moje ulubione blogi, znanych już blogerek. Teraz wiem, że każda z nich miała bloga na wordpressie, który był już z resztą dochodowym biznesem.Marzyłam o takim ładnym blogu. Kto wie, może gdybym już wtedy na początku lepiej przemyślała sprawę umiejscowienia bloga, teraz byłby bardziej czytany, a ja zarabiałabym na nim większe sumy?

Z WordPressa korzysta aż 64,9% wszystkich stron opartych o CMS na świecie (dane pochodzą z serwisu w3techs.com). Sami pracujemy na nim od kilku lat, na wordpressie mamy postawionych 5 własnych stron firmowych a dla innych stworzyliśmy ich kilkanaście a nawet kilkadziesiąt. Wybraliśmy wordpress, nie bez powodu, JEST NAJLEPSZY!

Warto wiedzieć, że wordpress jest darmową platformą, nie ponosisz żadnych kosztów. Blog, a nawet stronę firmową można postawić na bezpłatnym szablonie a jest ich caaałe mnóstwo – to z resztą kolejna zaleta wordpressa, że można na nim stworzyć wszystko, czego potrzebujesz czy sobie wymarzysz. Pamiętam, jak przenosiliśmy mojego bloga na wordpressa czy budowaliśmy stronę firmową, Adrian (nasz specjalista od stron), stworzył dokładnie taką kreację i ułożenie, jak rozrysowałam na kartce! Kiedy to zobaczyłam, popłakałam się, swoją drogą został moim mężem, można powiedzieć, że wordpress nas połączył, bo tak zaczęła się nasza znajomość i pierwsze wspólne tematy rozmów, zaraz po podróżach.

Strony na wordpressie są łatwe w obsłudze (mówię to ja, osoba mało techniczna, która nauczyła się stawiać strony w kilka miesięcy!). Warto wspomnieć również o tym, że strona czy blog stworzona na wordpressie jest lekka, dzięki temu dobrze pozycjonuje się w wyszukiwarce Google, a przecież na tym nam zależy!

Po co influencerce blog? Czy Instagram, Facebook czy TikTok nie wystarczy?

Słyszałaś historie o tym jak influencerki straciły konto w Social Mediach przez włamanie, brak uwierzytelniania składnikowego czy blokadę konta w związku ze złamaniem regulaminu, a tym samym z dnia na dzień dostęp do swojej społeczności oraz źródła dochodu?

Więcej piszę o tym w tym artykule:

Dlaczego warto mieć stronę internetową firmy? Poznaj 9 argumentów za!

Chcąc tworzyć treści, na których chcemy zarabiać, warto je zabezpieczyć, mieć nad nimi kontrolę, ale zadbać również o dostęp naszych fanów, oglądających czy jak sobie nazwiesz zgromadzonych czytelników. Bazując tylko na kanałach Social Media i wizerunku swojej marki tam, możesz wiele stracić, praktycznie w kilka minut bezpowrotnie. Chyba że stać się na okup, który zaproponuje haker w kwocie kilka tysięcy złotych? O ile w ogólne cokolwiek zaproponuje, a nie zmieni nazwę i wykorzysta konto do swoich celów i uwaga (!) nie musisz mieć wielkich zasięgów, aby takie konto zostało zhakowane!

 

Jeśli potrzebujesz bezpłatnej 15 min konsultacji na temat budowy bloga, strony czy sklepu online, napisz lub zadzwoń do nas, doradzimy. Zobacz jakie strony wykonaliśmy ambitnamarka.pl/uslugi/strony-internetowe-sklepy- min online-i-platformy-kursowe/

 

Tagi: