Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Synology NAS - dlaczego warto mieć własną chmurę
Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Narzędzia marketingowe » synology nas

Synology NAS – dlaczego warto mieć własną chmurę

Co to jest NAS i dlaczego warto zakupić dysk NAS od firmy Synology.

Prowadzenie biznesu zawsze wiąże się z przetwarzaniem danych. Niezależnie od branży musimy tworzyć dokumenty, przesyłać je do współpracowników lub księgowości czy też przechowywać przez dłuższy okres. Trzymanie wszystkich danych na laptopie może być bardzo ryzykowne. Kradzież sprzętu, uszkodzenie czy awaria doprowadzi tym samym do utraty wszelkich danych. Bardzo często zdarza się, że ilość miejsca na naszym dysku twardym w szybkim tempie zaczyna maleć, a im mniej miejsca na dysku twardym tym wolniej działa komputer.

Musisz zaakceptować statystyki, marketing ciasteczka aby obejrzeć wideo

Wykonywanie kopii zapasowych tzw. backupów to kluczowa sprawa w biznesie. Mówi się, że ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i będą robili kopie zapasowe. Brzmi prawdziwie? Ile razy spotkałeś/aś się z sytuacją, kiedy przez przypadek usunąłeś/aś bezpowrotnie ważny plik. Wyobraź sobie utratę wszystkich plików na komputerze przez złośliwe oprogramowanie lub wypadek (np. zalanie komputera płynem czy upadek z dużej wysokości). Niestety dyski twarde HDD są bardzo delikatne i podatne na wstrząsy. Upadek z biurka może powodować uszkodzenie podzespołów i tym samym uszkodzenie całego dysku.

Drugą ważną kwestią często pomijaną przez małe i średnie firmy jest cyberbezpieczeństwo. Wielu przedsiębiorców uważa, że z racji tego, że są małą firmą to nie grozi im atak hackerski “bo co tu można wykraść”. Jak się okazuje to właśnie tacy przedsiębiorcy padają ofiarami hakerów, ponieważ nie posiadają wiedzy i środków, aby się przed nimi chronić. Cyberprzestępcom często nie zależy na okupie, lecz na danych osobowych, które większość firm posiada np. dane klientów. Z drugiej strony haker potrafi zaszyfrować wszystkie dyski w firmie i tym samym sparaliżować funkcjonowanie biznesu.

Obejrzyj także: 

Musisz zaakceptować statystyki, marketing ciasteczka aby obejrzeć wideo

Po krótkim wprowadzeniu na temat zagrożeń wynikających z braku posiadania kopii zapasowej i konieczności jej wykonywania warto przypomnieć o ważnej zasadzie jaką jest 3 – 2- 1. Co to oznacza? 3 kopie to tak naprawdę 2 kopie, a 1 kopia zapasowa to brak jakichkolwiek kopii. Ponieważ jeśli mamy 3 kopie i stracimy jedną to wciąż mamy 2 kopie zapasowe. Trzeba także pamiętać, że przynajmniej jedna kopia zapasowa powinna być wykonana na dysku twardym, który nie jest podłączony do internetu (np. zewnętrzny dysk twardy podłączany do przez USB).

Na wykonywanie kopii zapasowych plików potrzebujemy mieć miejsce na dysku twardym lub w chmurze. Wielokrotnie osoby, którym brakuje tego miejsca, korzystają z chmurowych rozwiązań.

Dysk w chmurze – co to?

Wielokrotnie pisałem już czym jest dysk w chmurze, dlatego po krótce przypomnę. Tak najprościej to dysk w chmurze to tak naprawdę dysk twardy na innym komputerze podłączonym do sieci. Pozwala on na synchronizację plików między Twoim komputerem a chmurą z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. Wielu gigantów technologicznych oferuje rozwiązania chmurowe takie jak Google Drive, Microsoft Onedrive czy Apple iCloud. Mało jednak osób wie, że poza wyborem takich firm, może stworzyć we własnym biurze lub domu własną, bezpieczną i prywatną chmurę. Uprzedzę wątpliwości, wcale nie musimy posiadać skomplikowanej i tajemnej wiedzy z zakresu programowania czy informatyki.

Synology NAS – własna chmura

Przez ostatnie 6 lat prowadząc własny biznes korzystałem z Google Drive do trzymania kopii zapasowych, ważnych plików, plików wideo czy udostępniania klientom folderu do ładowania materiałów. Było to wygodne narzędzie, które z czasem użytkowania pokazało wiele wad nie dających się przeskoczyć. Poniższe problemy dotyczyły każdej chmury różnych usługodawców.

  • mimo, że usługodawca chmury oferuje niską cenę na początek to z czasem musiałem płacić coraz więcej za więcej miejsca. Wielokrotnie nie mogłem usunąć materiałów lub kopii zapasowej, a potrzebowałem miejsca na nowe materiały. Normalnie bym kupił dysk twardy, który pomieściłby wszystkie moje rzeczy – ale nie miałbym dostępu z Internetu. Im więcej potrzebowałem, tym więcej musiałem płacić co miesiąc.
  • restrykcyjne regulaminy – chmury takie jak Google Drive czy OneDrive nie lubią niektórych plików. Chodzi mi oczywiście o np. pliki instalacyjne różnych programów, skrypty programistyczne, które napisałem czy np. bazy danych. Niestety sztuczna inteligencja, która zarządza naszym dyskiem może uznać, że ten plik narusza regulamin i tym samym zablokuje nam albo plik albo całe konto Google (i tym samym YouTube, Gmail, Kalendarz, itp). W swojej przygodzie z chmurą trzy razy zablokowano mi ważny plik.
  • sprawa prywatności – jak wspominałem pliki, które umieścimy w chmurze nie do końca należą już do nas. Wszystkie pliki są skanowane przez AI (sztuczna inteligencja) w celu wykrywania naruszeń regulaminów, indeksowaniu plików i personalizowaniu naszej osoby.

Co to jest Synology

Postanowiłem zainteresować się tematem własnej chmury, czyli mikrokomputera z dyskami twardymi. Po przeanalizowaniu kilku firm wybrałem lidera wśród rozwiązań NAS – firmę Synology. Synology to tajwańska firma powstała w 2000 roku, która oferuje narzędzia i środki do zarządzania danymi firmowymi i ich ochrony. Z narzędzi Synology korzystają takie korporacje jak Audi, Unilever czy pomniejsze organizacje jak PolandRock Festival, Sunrise Festival czy Idea Bank. Zaufanie wielu klientów utwierdziło moje przekonanie, że warto skorzystać z tych rozwiązań. Zanim przejdziemy dalej wyjaśnimy sobie pojęcie NAS, ponieważ wielokrotnie pojawił się ono w tym artykule.

Sprawdź ofertę SYNOLOGY i kup NAS

Dysk nas synology

Co to jest NAS

NAS to skrót od Network Attached Storage. Jest to technologia umożliwiająca podłączenie dysków twardych do sieci komputerowej i internetowej. Mówiąc w skrócie jest to swego rodzaju prywatna chmura, do której masz dostęp z każdego miejsca z Internetem. Dodatkowo zaletą NAS jest łatwość w obsłudze i dostęp niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego.

Aby wybrać odpowiedni NAS musimy wiedzieć, ile danych przetwarzamy, a także ile tych danych potrzebujemy przetwarzać w przyszłości. Przeanalizowanie tego pozwoli nam uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów w przyszłości. Rozwiązań NAS firmy Synology jest wiele. Nie będę tutaj poruszał tematu urządzeń do szaf rackowych, mieszczących kilkadziesiąt dysków. Skupie się na tych małych – idealnych dla mikro, małego i średniego biznesu. Najmniejszy dysk posiadający 2 sloty na dyski twarde to Synology NAS DS220+. To jaki dysk zamontujemy zależy już tylko od nas. mamy do wyboru dyski twarde z pojemnością od 512 GB po 18 TB. Taki NAS posiada w sobie procesor i pamięć RAM. Im lepsze podzespoły tym szybsza i efektywniejsza praca z danymi.

Po przeanalizowaniu naszych wszystkich plików zarówno firmowych, prywatnych i klientów uznałem, że najlepszy wybór NAS Synology dla Ambitnej Marki to będzie model DS923+ posiadający 4 sloty na dyski twarde i 2 na dyski NvME.

Czy warto kupić Synology NAS DS923+?

Jak najbardziej. Synology NAS DS923+ to sześcian o wymiarach X na X i X. Z tyłu posiada wejście na dwa gniazda do sieci LAN i zasilanie. Tam również umiejscowiono wiatraki chłodzące. Całość jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i elementów metalowych. Cztery kieszenie na dyski łatwo się wyjmuje i montuje, a także można zamknąć na kluczyk. Po pierwszym zamontowaniu dysków i uruchomieniu NAS spodziewałem się, że będzie głośno pracował uniemożliwiając pracę. Cały sprzęt tak naprawdę bardzo cicho chodzi i zupełnie nie wpływa na jakość pracy. Umiejscowiony na półce w biurze, działa bez przerwy i już po jednym dniu zapomniałem o tym, że cały czas pracuje. Na samym początku zamontowałem dysk twardy o pojemności 3 TB (za 2 TB w Google Drive musiałbym płacić 50 zł/msc). Po dodaniu kolejnego dysku zyskałem 6 TB na pliki moje, Patrycji i wszystkich naszych klientów. Dodatkowo starczyło wiele miejsca na wykonywanie kopii zapasowych stron internetowych i naszych komputerów. Dodam również, że po podłączeniu aplikacji na smartfony, wykonywane są kopie zapasowe wszystkich zdjęć. Gdybym chciał mieć tyle miejsca w Google Drive to kosztowałoby mnie to ok. 200 zł / msc.

Odchodząc od dysku Google na rzecz Synology NAS bałem się dwóch rzeczy. Ciągle pracujący NAS zużywa energię. Oczywiście w każdej chwili możemy go wyłączyć i nic się nie stanie. Problem, że wtedy nie będziemy mieli dostępu do naszych danych. Obawiałem się, że koszty miesięcznego zużycia prądu dla Synology będą przewyższały kwotę abonamentu Google Drive (a potrzebowałem pakietu 5 TB). Okazało się, że moje obawy były zupełnie niepotrzebne. Z rozmowy z innymi użytkownikami NAS okazało się, że stale pracujący Synology NAS kosztuje miesięcznie około 11 zł. Za tyle to nawet najmniejszego pakietu nie kupimy w Google Drive czy Onedrive. Druga sprawa to myślałem, że korzystanie z NAS wymaga jakiś specjalistycznych informatycznych umiejętności. Nic bardziej mylnego. Obsługa i instalacja NAS Synology jest niezwykle prosta i intuicyjna. Wiadomo, początkowo mnogość funkcji, o których opowiem zaraz może przytłaczać jednak po dokładniejszym sprawdzeniu wszystko jest czytelne.

Sprawdź ofertę SYNOLOGY i kup NAS DS923+

główny panel nas

Do czego można użyć NAS Synology

Naszym NASem zarządzamy z poziomu przeglądarki. Tam sprawdzamy stan dysków, sposób pracy czy zainstalowane pakiety. Pakiety to nic innego jak programy, które może obsługiwać nasz Synology NAS. Co potrafi nasza chmura? Dosłownie wszystko.

Kopia zapasowa naszych plików

Najważniejsza rzecz w biurze. Nasz NAS może automatycznie lub cyklicznie wykonywać kopie wszystkich lub wybranych plików na naszym komputerze lub komputerach w naszej firmie.

Kopia plików na innych chmurach

Doskonałe narzędzie, jeśli chcemy wykonywać kopie plików znajdujących się na chmurach jak Google Drive czy Onedrive. Wszystko w jednym miejscu.

Własna chmura

Z Synology NAS już nie musimy korzystać z innych usługodawców chmury. Teraz mamy dostęp do wszystkich plików z dowolnego miejsca. Do tego wystarczy zainstalować pakiet Synology Drive i jesteśmy gotowi do pracy. Działa on identycznie jak wszystkie inne programy do obsługi chmury.

Miejsce na zdjęcia

Długo korzystałem z aplikacji na smartfona Zdjęcia Google, która wykonywała kopie moich zdjęć. Wadą tego rozwiązania był brak zapisu zdjęć na dysk twardy (tylko przeglądanie je z poziomu przeglądarki). Dzięki Synology Photos łatwo wykonasz kopie wszystkich zdjęć z telefonu. Ważne jest, że aplikacja pomija zduplikowane pliki, więc nie musimy się martwić że na naszym folderze zrobi się chaos. Pliki zdjęciowe są segregowane datami lub lokalizacją.

Współpraca z innymi pracownikami

Dostęp do NAS masz nie tylko Ty. Możesz tworzyć konta dla swoich pracowników lub rodziny i przydzielać im odpowiedni dostęp. Dzięki temu praca w biurze jest wydajniejsza i bezpieczna.

To tylko kilka możliwość NAS Synology. Na urządzeniu możemy stworzyć VPN, zainstalować WordPress, uruchamiać skrypty Python, stworzyć bezpieczny i prywatny notatnik czy też może on pełnić rolę serwera pod naszą skrzynkę pocztową.

centrum pakietów synology NAS

Synology to bezpieczeństwo Twoich danych

Podsumowując. Przejście z Google Drive na własny NAS i stworzenie prywatnej chmury działającej na własnych zasadach to była świetna decyzja. Jeśli podobnie jak ja prowadzisz małe przedsiębiorstwo i płacisz abonament za dyski w chmurze u jakiegokolwiek giganta technologicznego, to warto sprawdzić ofertę Synology. W swojej stajni posiadają przeróżne NAS-y, które sprostają potrzebom każdej branży i wielkości przedsiębiorstwa. Sama instalacja i podpięcie są niezwykle proste i intuicyjne, natomiast w razie problemów – znajdziesz na głównej stronie Synology poradniki i odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzięki przejściu na własny NAS nasze pliki i pliki naszych klientów zyskały większe bezpieczeństwo i prywatność. Nie muszę się martwić o ewentualne złamanie regulaminów, niedozwolone rozszerzenia plików czy brak miejsca. Posiadając Synology NAS DS923+ nareszcie mam kontrolę nad plikami i danymi.

Sprawdź ofertę SYNOLOGY i kup NAS

Materiał powstał przy współpracy z firmą Synology.