Zastanawiasz się, od czego zacząć, by założyć swój sklep online? Na pewno zależy Ci na prostocie obsługi, dobrze gdyby koszty założenia sklepu w sicie, nie były niewielkie, prawda? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, gdzie założyć swój sklep online.
Do biznesu w sieci warto dobrze się przygotować, by nie stracić niepotrzebnego czasu na błędy oraz niepotrzebnych pieniędzy, które zamiast np. w system sklepu, który nie musi kosztować krocie, możesz zainwestować w reklamę. Na naszym blogu znajdziesz wiele artykułów w temacie sprzedaży w sicie, marketingu firmy, reklamy w Social Mediach. Dzisiaj porozmawiamy o tym gdzie postawić swój sklep. Bo jeśli czytasz o tym od jakiegoś czasu, to pewnie już wiesz, że możliwości jest wiele. Najważniejsze, że możesz zacząć z zerowym budżetem, tak dobrze czytasz!
Sklep online i jego początku to przede wszystkim wybory i poszukiwanie najlepszego rozwiązania. Podczas przeszukiwania informacji w Internecie na temat sklepu online, na pewno usłyszysz o WordPress, który jest najlepszym i najbardziej popularnym systemem jeśli chodzi o stronę, sklep czy platformę online, ale z pewnością natrafisz również na reklamy i poleceniach innych systemów jak PrestaShop, Shoplo czy Shoper. Tym pierwszym zajmiemy się dzisiaj, ostatnio pisałam artykuł również o Shoplo, oraz Shoper .
PrestaShop czy Woocommerce?
Podczas poszukiwania informacji na temat danych technicznych postawienia sklepu, możesz trafić w sieci na wiele artykułów i reklam, które sugerują, który system do obsługi jest lepszy. My postanowiliśmy, zobrazować to porównując i zestawiając dwa:PrestaShop oraz Woocommerce. Na każdej z tych platform postawionych jest wiele sklepów, jednak to Woocommerce na WordPress prowadzi w statystykach na całym świecie, zarówno w kwestii stron, sklepów czy sprzedaży kursów online. Poniżej małe porównanie, czym się różnią, bo w tym wypadku jest jedna zasadnicza różnica: opłata.
Wady i zalety: sklep na PrestaShop?
Zacznijmy od tego, że warunki korzystania z serwisu PrestaShop są w języku angielskim, kiedy akceptujesz warunki oraz regulamin i politykę w języku angielskim, którego dobrze nie znasz, może być później trudniej w sytuacji awarii, płatności i działania serwisu.
Kwestie inwestycji, w branży mówi się, że postawienie sklepu na PrestaShop to koszt od 3000-10.000 zł netto. Dużo i niedużo, zależy jak na to spojrzeć, warto pamiętać, że z czasem przyjdą kolejne inwestycje, jak reklama, w którą warto zainwestować tym bardziej na początku, mowa tu nawet o reklamie organicznej, czy komunikatach w Social Mediach.
Prestashop stworzona jest raczej dla większych sklepów, dlatego ilość opcji oraz możliwości w panelu może Cię przytłoczyć. Ponadto, mimo że jest darmowy, wiele niezbędnych dodatków kosztuje, dlatego trzeba liczyć się z wydatkami, jeżeli chcemy dostosować sklep do swoich potrzeb. Co ważne mimo prostoty interfejsu, często okazuje się, że jest potrzeba wsparcia firmy wdrożeniowej, aby poprawnie zainstalować i optymalnie spersonalizować PrestaShop, co powoduje kolejne koszta.
Plusy i minusy sklep na WordPress Woocomerce?
W grafice prezentujemy wady oraz zalety sklepu na WordPress z wykorzystaniem Woocommerce. Warto dodać, że jest to jedna z najbardziej popularnych platform do e-sklepów, w dodatku całkowicie darmowa. Minusem jest obsługa, ale tu przy każdej nowej platformie na początek trzeba będzie się zapoznać z podstawowymi opcjami.
Sklep online na Woocomerce czy PrestaShop?
Zdecydowanie sklep na WordPress z wykorzystaniem wtyczki Woocommerce! WordPress jest otwartym i bezpłatnym oprogramowaniem do budowania nie tylko stron, blogów, ale i sklepów www czy nawet platform kursowych. Posiada wiele bezpłatnych oraz rozbudowanych funkcjonalności, w dodatku jest elastyczny w rozbudowaniu i dostosowaniu do potrzeb. Z WordPressa korzysta aż 64,9% wszystkich stron opartych o CMS na świecie (dane pochodzą z serwisu w3techs.com). Sami pracujemy w oparciu od woocommerce od kilku lat, tworząc sklepy i strony oraz platformy kursowe, wybraliśmy ten system do pracy nie bez powodu. Jeśli potrzebujesz bezpłatnej konsultacji w tej sprawie oraz rozmowy na temat budowy strony czy sklepu online, napisz lub zadzwoń do nas, doradzimy.
Uważaj na s klepy abonamentowe!
Czy wiesz, że zamiast tworzyć sklep na PrestaShop, Shoplo, Shoper czy WordPress możesz wykupić abonament na podobnej platformie i zacząć sprzedawać. Na początku może to wydać się bardzo atrakcyjne, ale zwróć uwagę na pewne zagrożenie. Opłaty w takich portalach sklepowych, są niewysokie, zazwyczaj kilkaset złotych miesięcznie, w ramach opłaty otrzymujesz: wsparcie techniczne i wiele możliwości licznych integracji. Pamiętaj, że decydując się na taki sklep abonamentowy, musisz podpisać umowę i zobowiązywać się do opłacania co miesiąc, nawet jeśli sklep nie zarabia.
Dlaczego sklep abonamentowy nie jest dobrym wyborem?
- uzależnienia od dostawcy oprogramowania – nie jesteś właścicielem takiego sklepu!
- mimo braku sprzedaży – musisz opłacać abonament!
- brak możliwości dostosowania 1:1 do potrzeb i marki – takie sklepu są zazwyczaj zbudowane na jednym wielkim motywie i możesz dostosować (albo zapłacić za dostosowanie), niewielu zmian.
- brak możliwości rozbudowy i rozwoju – jak wspomniałam wyżej już, jest to dodatkowo płatne lub niemożliwe.
Wspominałam to przy okazji poprzednich porównań Shoplo, oraz Shoper , gdy nie możesz modyfikować kodu źródłowego, masz ograniczone możliwości. Na koniec pamiętaj, że mimo niewielkiej opłaty takiego sklepu np. 400-500 zł/miesięcznie w skali roku jest to już kwota 6 000 zł, za którą spokojnie postawisz sklepu, dostosowany w 100% do siebie, bez dodatkowych już opłat comiesięcznych.