Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

startup, start-up, people
Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Aktualności » Networking, czym jest? Jak zacząć i gdzie szukać?

Networking, czym jest? Jak zacząć i gdzie szukać?

Networking to popularne słowo w świeci biznesu. Czy wiesz, jaki ma cel? Czy znasz możliwości oraz zalety networkingu? Sama od tego zaczynałam w biznesie. Dzisiaj opowiem o tym, jak może Ci pomóc na początku drogi i gdzie udać się, by poznać nowe kontakty?

Networking, czym jest? Jak zacząć i gdzie szukać?

Networking to poznawanie innych osób o podobnych poglądach, dzielenie się informacjami i szukanie nowych możliwości. Networking to nie tylko biznes, ale też kontakty prywatne. W tym artykule dowiesz się, jak może pomóc Ci nawiązać nowe znajomości, przyspieszyć rozwój kariery, a nawet rozwój firmy.

Być może spotkałaś się z informacją na temat spotkań networkingowych. Warto jednak pamiętać, że networking wydarza się na co dzień, praktycznie każdemu z nas, zarówno w świecie rzeczywistym jak i online. Networking twarzą w twarz to sytuacja, która zakłada fizyczną obecność w towarzystwie innych osób. Networking online może odbywać się w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn lub Twitter. Networking może mieć formę oficjalną lub nieoficjalną. Networking nieoficjalny odbywa się cały czas, każdego dnia, podczas wizyty w sklepie czy kinie. Natomiast networking oficjalny obejmuje udział w wydarzeniach branżowych, np. w konferencjach, spotkaniach branżowych, targach, czy innych wydarzeniach.

Czy w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości networking online ma taką samą wartość co networking twarzą w twarz? Myślę, że nie do końca. Mimo wielkiego rozwoju możliwości czy komunikatów cyfrowych networking online może być szybszy, mieć większy zasięg, być bardziej dostępny, ale niekoniecznie dawać lepsze efekty, ponieważ nie liczy się tu ilość a jakość.  Dlatego zachęcam się do spróbowania spotkań biznesowych i networkingu, zarówno online jak i stacjonarnie.

Poniżej kilka miejsc w okolicach Warszawy, w których możesz regularnie spotkać się w biznesowym gronie. 

  • online
  • offline

Radzymin: Radzymiński Klub Biznesu, spotkania nie tylko dla członków klubu, średnio co 1-2 miesiące, szczegóły: https://radzyminskiklubbiznesu.pl/spotkania/

Warszawa: Unia Polskich Przedsiębiorców, nieregularne spotkania w różnych lokalizacjach w Warszawie, szczegóły oraz informacje na stronie www https://uniapolskichprzedsiebiorcow.pl/ lub Facebooku

Networking, jakie korzyści możesz zyskać?

Pamiętam rok 2018/2019 kiedy to zaczynałam ze swoją firmą Ambitna Marka oficjalnie i “na pełen etat”. Szukałam kontaktów, rekomendacji i to właśnie dzięki networkingowi poznałam swoich największych i najwierniejszych klientów, z którymi pracuje od kilku lat aż do dziś. Mieszkać przy stolicy, ale nie mając zbyt wielu znajomych w biznesie, trudno było mi zacząć, a takie otwarte spotkania biznesowe były dla mnie furtką. Sama też przez 2 lata organizowałam spotkania networkingowe pt. Ambitne Śniadania w moim mieście, prowadząc szkolenie na temat marketingu, sprzedając swoje usługi oraz łącząc ludzi. Do dzisiaj, mimo, że od 2 lat już ich nie organizuje, wiele osób o nie pyta, czy kojarzy mnie z ich organizacji, czy dzwoni z polecenia osoby, którą poznałam dzięki tym spotkaniom.

Warto wiedzieć, że networking to nie tylko kontakty, ale też szlifowanie swojego warsztatu m.in nawiązywania rozmowy, czy występowania, a także sprzedawania siebie czy swoich usług, produktów. Zatem networking to nie tylko spotkania, ale i ważne umiejętności, które pomagają nawiązywać i rozwijać nas samych.

Wartościowe sieci kontaktów w różny sposób pomagają nam w życiu osobistym czy biznesie. Jednak takie sieci kontaktów nie pojawiają się z dnia na dzień. Zbudowanie relacji opartej na zaufaniu zwykle wymaga czasu. Obowiązuje tu zasada „Dostajesz tyle, ile dajesz”.

Zaczynając przygodę z networkingiem biznesowym, warto zadać sobie następujące pytania:

  • Jaki jest mój cel networkingu? Co chcę osiągnąć? Kogo poznać? Co sprzedać?
  • Jakie mam możliwości networkingu? Gdzie, za ile, w jakim czasie?