Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Kopia zapasowa WordPress
Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Aktualności » Kopia zapasowa WordPress, po co ją robić?

Kopia zapasowa WordPress, po co ją robić?

Znasz to uczucie, kiedy tworzysz jakąś prezentację czy piszesz artykuł i nagle brakuje prądu a Ty tracisz swoją kilkugodzinną pracę, bo sprzęt wyłączył się wraz ze zniknięciem energii?

Zdarzyło Ci się to? Czasem tracimy „tylko” czas, innym razem pieniądze i mnóstwo stresy przez taką sytuację. Podobnie jest ze stronami www. Często przychodzą do nas Klienci, którzy mieli stronę, sklep, bloga, ale przez niedopatrzenie i nieopłacenie domeny na czas, stracili wszystko! Innym razem przez wspomnianą awarię czy to prądu, czy sprzętu, nie mogą otworzyć wprowadzonych zmian czy wrócić do poprzedniej wersji strony, ponieważ nie miała ona wykonanej kopii zapasowej. Wydawałoby się, że to takie oczywiste, ale spotykamy się z tym, że niestety zostawiamy to na „kiedyś”, które nigdy się nie wydarza.

Tak wiele osób, a nawet firm tworzących strony, zapomina o robieniu kopii zapasowych. Zacznijmy jednak od początku.

Kopia zapasowa strony internetowej?

Dzięki kopii zapasowej strony, możesz ją odtworzyć w razie awarii, czy wprowadzenia błędnych danych i chęci powrotu do wersji sprzed ich wprowadzenia, ale kolejnym i w sumie najważniejszym powodem jest możliwość odtworzenia wersji strony po włamaniu się na nią lub zainfekowanie przez wirusy, które często robią na niej spory bałagan. Czy tak jak wspomniałam wyżej, brak opłacenia domeny i serwera, prowadzi do utraty całej strony. W tym artykule podpowiem,  jak na różne sposoby wykonać kopię zapasową strony na WordPress, czyli tak zwany backup.

Czym jest kopia zapasowa strony www i tzw backup?

Kopie zapasowe to po prostu wszystkie dane strony, jej wygląd, grafiki, teksty, wiedeo – skopiowane i zapisane w pliku do odczytu przez system, który wykona backup. Plik kopi zapasowej strony na WordPress, możesz przechowywać na swoim komputerze, serwerze internetowym, lub zewnętrznie (np. w chmurze online). Istnieje kilka sposobów na wykonywanie kopii zapasowych WordPressa. Istnieje kilka możliwości wykonania kopii, dzisiaj opisze je po krótce.

dlaczego Kopia zapasowa WordPress

Ręczne tworzenie kopii zapasowej WordPressa

Ręczna kopia zapasowa jest tworzona w taki sam sposób, jak w przypadku plików na komputerze: czyli kopiujesz wszystkie pliki i wklejasz je do innego folderu na komputerze czy online w chmurze. Jak się domyślasz, jest to trochę czasochłonne. Dlatego w internecie możesz jednak szybko znaleźć programy, które mogą to uprościć.

Jak wykonać kopie zapasową strony na WordPress, ręcznie?

Utwórz kopię zapasową systemu plików Jeśli chcesz wykonać ręczną kopię zapasową na serwerze strony www, potrzebujesz najpierw dostępu do FTP. Za pomocą protokołu FTP (File Transfer Protocol) możesz uzyskać dostęp do systemu plików swojego serwera. Wykonujesz tam te same czynności, które opisałam wyżej, ale kopiujesz pliki na serwerze do innego folderu. Aby zabezpieczyć pliki przed awarią serwera, warto pobrać je i zapisać na zewnętrznym dysku twardym lub innym nośniku pamięci czy w folderze na komputerze.

Folder z kopią zapasową strony na WordPress oraz plik .sql tworzą razem kompletną kopię zapasową Twojej strony na WordPress.

Jak zrobić kopię zapasową WordPressa za pomocą wtyczki?

Istnieje wiele wtyczek do zarządzania kopiami zapasowymi strona na WordPress. Oczywiście wielką zaletą wtyczek jest to, że wystarczy je raz dobrze skonfigurować, a tworzenie kopii zapasowych w przyszłości jest łatwe i w prawie automatyczne. Wadą jest to, że taka konfiguracja może być bardzo szczegółowa i czasochłonna. To także wtyczki – zawsze powodują trochę pracy administracyjnej, np. gdy trzeba dokonać aktualizacji. Ponadto wymagają one miejsca do przechowywania i mogą stanowić potencjalne luki w zabezpieczeniach.

Podsumowanie: Dlaczego warto robić kopię zapasową strony www WordPress?

Podsumowując, tworzenie kopii zapasowych jest dobrą praktyką i stanowi niepodważalne zabezpieczenie naszej strony w razie włamania. Dobre systemy tworzenia kopii zapasowych muszą być najpierw kompleksowo skonfigurowane. Dlatego najlepszym sposobem jest wsparcie z zewnątrz np. w formie Ambitnego Pakietu u nas w firmie, dzięki któremu zintegrowany system tworzenia kopii zapasowych tworzy automatyczną kopię zapasową Twojej strony regularnie. Ponadto ręczne kopie zapasowe mogą być tworzone jednym kliknięciem myszy – dzięki temu obciążenie pracą jest znacznie mniejsze. Podsumowując, kopie zapasowe nie są wielkim problemem, jeśli są wykonywane stale i w całości.

Skontaktuj się z nami i już dzisiaj zadbaj o bezpieczeństwo swojej strony internetowej.

Agencja Marketingowa