Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Jak zabezpieczyć stronę na WordPress
Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Aktualności » Jak zabezpieczyć stronę na WordPress?

Jak zabezpieczyć stronę na WordPress?

W jaki sposób zabezpieczyć stronę na WordPress, aby nie została zaatakowana przez hakerów i boty. Jak chronić swoją stronę www i dbać o jej bezpieczeństwo. Zapraszam na dzisiejszy wpis.

Czy WordPress jest bezpieczny?

Szacuje się, że około 80% stron internetowych zbudowanych jest na silniku WordPress. WordPress jest otwartym oprogramowaniem, który pozwala tworzyć ciekawe i rozbudowane strony www. Dzięki WordPressowi zbudujesz wymarzoną stronę swojej firmy, założysz bloga czy stworzysz sklep internetowy. Jest również prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny. My również budujemy strony na WordPressie. Sprawdź naszą ofertę! Każdy z klientów otrzymuje tutorial wideo na temat korzystania strony, dzięki czemu sam może później edytować swoją stronę internetową.

Stronę internetową na WordPress należy dbać, aktualizować i usprawniać. Jest to proces, który trwa cały czas, ponieważ zarówno hakerzy i osoby zajmujące się bezpieczeństwem zmieniają swoje metody działania. WordPress sam w sobie jest bezpiecznym silnikiem, jednak wiele czynników, o których opowiem w dalszej części wpisu może wpływać na obniżenie jego bezpieczeństwa.

Nie dbam o bezpieczeństwo WordPress’a – co się może stać?

Jeśli nie mamy osoby zajmującej się cyberbezpieczeństwem w naszej firmie lub sami nie potrafimy zadbać o to bezpieczeństwo to niestety zawsze trzeba liczyć się z tym, że:

  • nasza strona zniknie z sieci,
  • utracimy dostęp do wszystkich materiałów na stronie,
  • nie będziemy mogli zalogować się do WordPress’a,
  • zaczną pojawiać się dziwne wpisy lub grafiki na stronie,
  • strona całkowicie się uszkodzi,
  • spadnie zaufanie do firmy,
  • Google oznaczy naszą stronę jako spam.

Jakiś czas temu naprawiałem dla klienta uszkodzą stronę. Okazało się, że miał włamanie hakerskie, po którym bot zaczął generować tysiące wpisów spamerskich obciążając witrynę i hosting. Po zabezpieczeniu strony usunąłem 20 000 wpisów blogowych.

Drugi przykład innego klienta. Po włamaniu na stronę internetową, bot wyczyścił całą bazę danych i wszystkie pliki na witrynie. Spowodowało to, że strona się całkowicie uszkodziła i z racji braku kopii zapasowej – nie można było jej przywrócić. Jak się później okazało, bot wszedł do hostingu wirusując mu każdą ze stron i ukrywał swoją obecność. Po postawieniu strony na nowo – uaktywniał się i ponownie infekował nową stronę. W tym przypadku pomogło całkowite czyszczenie hostingu.

Przeczytaj również: 

Czy hotspot jest bezpieczny? Zagrożenia i dobre praktyki

Co obniża bezpieczeństwo WordPress’a?

Nasza strona internetowa to wizytówka naszego biznesu, nasza pasja blogowa czy nasz sklep internetowy. Jest to narzędzie, które generuje przychód lub po prostu sprawia przyjemność. Konieczna jest tutaj wiedza, w jaki sposób możemy utracić nagle dostęp do naszej strony WWW. Musimy pamiętać, że celem ataków hakerskich najczęściej nie są duże lub wielkie firmy, od których to można uzyskać milionowe okupy, lecz mali i drobni przedsiębiorcy, którzy nie dość, że nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń to jeszcze w większości opłacą okup byleby otrzymać dostęp do strony Internetowej. Dlatego tak ważne jest ta świadomość.

Możesz utracić dostęp do strony jeśli:

  • nie będziesz aktualizował WordPress’a,
  • nie będziesz aktualizował na bieżąco wtyczek,
  • instalując wtyczki, nie będziesz sprawdzał systemu ocen,
  • będziesz instalował wtyczki z nieznanego źródła,
  • źle skonfigurujesz ustawienia WordPress.

I wiele więcej, o czym dowiesz się podczas konsultacji z bezpieczeństwa WordPress.

Jak zabezpieczyć stronę na WordPress - poradnik bezpieczenstwa - agencja marketingowa ambitna marka
Czasem mała zmiana w kodzie WordPress’a może spowodować utratę uprawnień administratora lub nadanie ich innej osobie.

Jak dbać o bezpieczeństwo swojej strony na WordPress?

  • Twórz kopię zapasową plików strony i bazy danych,
  • Ustaw bardzo silne hasło administratora,
  • Aktualizuj na bieżąco wtyczki, motywy i silnik,
  • Zainstaluj oprogramowanie FireWall na WordPress.

To oczywiście tylko kilka przykładów na temat jak dbać o bezpieczeństwo WordPress. Jedną z ważniejszych zasad jest “pomyśl zanim klikniesz”. Nie klikajmy w podejrzane linki, nawet jeśli wydaje nam się, że pochodzą z zaufanego źródła. Bądźmy świadomi w Internecie i sprawdzajmy dwa razy.

Bardzo dużo osób zgłasza się do nas w sprawie bezpieczeństwa strony na WordPress. Niestety ale po fakcie – kiedy już strona nie działa. Oczywiście zawsze wtedy pomagamy i w większości przypadków udaje nam się przywrócić stronę do prawidłowego funkcjonowania lecz ważna jest profilaktyka. Jeśli prowadzisz stronę na WordPress, a nie wiesz jak zabezpieczyć stronę – zgłoś się do nas. Prowadzimy szkolenia grupowe i indywidualne, zarówno offline i online. Pomagamy, doradzamy i szkolimy z zakresu bezpieczeństwa w Internecie, bezpieczeństwa miejsca pracy (komputer / laptop / smartfon) i użytkowania technologii.