W dzisiejszym wpisie zajmiemy się pojęciem bezpieczeństwa WordPress. Dowiemy się, czy WordPress jest bezpieczny i co może się stać gdy nasza strona zostanie zaatakowana przez hakerów. Na koniec dowiesz się jak zabezpieczyć swoją stronę internetową. Zapraszam do wpisu.
Czy jesteśmy bezpieczni w Internecie?
Zanim przejdziemy do tematu zacznijmy od małej ciekawostki.
Dziennie dochodzi do 2,244 cyberataków, a każdego dnia zgłaszanych jest 164 cyberprzestępstw.
Źródło: Rozwiązania Cybint
Ta statystyka pokazuje dosadnie, że nie jesteśmy. Niestety Internet, choć pełen możliwości i pięknych rzeczy – jest oceanem pełnym rekinów (czyt. hakerów), którzy wykorzystując techniki socjotechniki polują lub czekają na swoją ofiarę. Co gorsze, ofiarą może być każdy z nas. Każdy jest na celowniku i każdy może się dać złapać na niesamowite, lecz perfidne sposoby cyberprzestępców. Mogło się zdarzyć, że już jesteś po próbie wyłudzenia danych, spotkałeś się lub spotkasz w najbliższym czasie.
66% firm było narażonych na phishing w 2020 roku
Źródło: kobalt
Hakerzy nie polują tylko na przedsiębiorstwa, ale i na zwykłych “Kowalskich”. Jak w ogóle wygląda taki atak hakerski. Wyobraź sobie, że siedzisz przy telewizorze i pijesz kawkę. Nagle otrzymujesz SMS, którego treść brzmi w tym stylu: “Twoja faktura nie zostala w pelni oplacona. Prosimy o doplate 1 zl do dnia X.X.X lub sprawa trafi do firmy windykacyjnej. Kliknij w ten link i dokonaj szybkiej platnosci”. Przypominasz sobie, że płaciłeś fakturę za np. gaz lub daną usługę, lecz w stresie przestajesz myśleć racjonalnie. Szybko klikasz w link i płacisz 1 zł dopłaty – przecież to tylko złotówka, a nie chcesz mieć na głowie firmy windykacyjnej. Podajesz dane do płatności i nagle z konta zamiast złotówki, znika 2000 złotych. Padłeś ofiarą pishing’u. Pishing to najprostsza, najbardziej skuteczna i najpopularniejsza metoda ataku. Trwają nieustannie i niezwykle ciężko się przed nimi bronić. Polega to na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucje w celu wyłudzenia informacji, zainfekowania oprogramowania lub nakłonienia ofiary do określonego działania.
Czy WordPress jest bezpieczny?
Przejdźmy teraz do bezpieczeństwa stron internetowych. Moja odpowiedź będzie ciężka: Tak, jest bezpiecznie – niebezpieczny. Już wyjaśniam, o co chodzi. Zawsze, najsłabszym ogniwie w całym bezpieczeństwie jest człowiek. Możemy posiadać zabezpieczenia wartości miliona złotych, a i tak wystarczy kliknięcie w link, które zburzy naszą całą twierdzę. Odpowiadając lepiej na pytanie. WordPress jest bezpieczny, dopóki my jako administrator przestrzegamy zasad i praktyk zwiększających bezpieczeństwo i zapobiegającym atakom. Najczęściej sprowadza się do aktualności wtyczek i motywów, lecz to nie wszystko.
Strona internetowa została zhakowana
Minimum raz w tygodniu otrzymuję maila, które treść zawiera to zdanie: “Moja strona internetowa została zhakowana. Nie mam do niej dostępu”. Można by sobie pomyśleć, po co ktoś miałby atakować naszą stronę www. Przecież tam nic nie ma. Błąd. Oczywiście, że jest. Jest to wizytówka Twojej firmy, a często Twojej osoby. Czy chciałbyś, aby nagle na Twojej stronie/sklepie online na stronie głównej zamiast produktów pojawiły się “zdjęcia 18+”? Raczej nie. Dla wielu, strona internetowa/sklep online to źródło głównego zarobku. To tam sprzedają produkty czy kursy online. To tam dzielą się wiedzą i wyświetlają reklamy, na których to zarabiają. Nagła strata dostępu do tego zarobku może zaboleć. Okazuje się dodatkowo, że:
32% firm płaci okup za odzyskanie danych
Źródło: Sophos
Tak więc dla cyberprzestępców to często łatwy pieniądz. Szczególnie że małe i średnie firmy często nie posiadają sił i środków na zapewnienie bezpieczeństwa w sferze Internetu. Łatwość w ataku i szybki pieniądz powoduje, że tego typu ataki będą z roku na rok coraz bardziej popularne. Wracając do maili, które otrzymuje. Po krótkim przepytaniu osoby, okazuje się że jedyne wyjście to zbudowanie na nowo strony (często już na innej domenie). Brak środków zapobiegawczych sprawia, że wraz ze stratą dostępu, osoba traci wszystko co miała na stronie. W kilku sekund taka osoba “traci pracę i wypracowaną pozycję”.
Jak dbać o bezpieczeństwo WordPress?
Prawie połowa wszystkich cyberataków jest wymierzona w małe firmy
Źródło: Rozwiązania Cybint
O naszą stronę internetową możemy dbać na różne sposoby. Zaczynając od aktualizacji wtyczek i motywów, kończąc na kopii zapasowej. Musisz pamiętać jeszcze o śledzeniu trendów, weryfikacji 2-etapowej, zabezpieczenie przed brute force, przeszukiwaniu wirusów i wielu innych. Dlatego warto tego typu działania zostawić specjalistom, czyli Ambitnej Marce. Zajmiemy się bezpieczeństwem Twojej strony internetowej i sklepu online, dzięki czemu będziesz mógł w spokoju skupić się na prowadzeniu biznesu i kampaniach sprzedażowych. Twoje kanały sprzedaży będą bezpieczne, a w razie ewentualnej utraty, w kilka minut przywrócimy Twoją stronę do funkcjonowania. Dodatkowo otrzymasz od nas checkliste zabezpieczającą Twoje działania w Internecie, aby nigdy nie doszło do ataku hakerskiego na Twoje zasoby.
Ambitny Abonament – bezpieczeństwo Twojej strony internetowej
Sprawdź nasz Ambitny Abonament, zadzwoń do nas, lub skorzystaj z poniższego formularza, abyśmy mogli poznać Twoje potrzeby.
Źródła:
https://secure2.sophos.com/en-us/medialibrary/pdfs/whitepaper/sophos-state-of-ransomware-2021-wp.pdf
https://www.arkoselabs.com/wp-content/uploads/Fraud-Report-Q2-2020.pdf
https://pages.riskbasedsecurity.com/hubfs/Reports/2019/2019%20Year%20End%20Data%20Breach%20QuickView%20Report.pdf
https://www.prweb.com/releases/new_study_reveals_one_in_three_smbs_use_free_consumer_cybersecurity_and_one_in_five_use_no_endpoint_security_at_all/prweb16921507.htm
Od 8 lat związany z branżą filmową, tworzę strony internetowe, platformy kursowe i sklepy online. Moją pasją jest cyberbezpieczeństwo.