Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Narzędzia marketingowe » Dostępność stron WCAG 2.0

Dostępność stron WCAG 2.0

Internet to przestrzeń, z której może korzystać każda osoba bez względu na wiek, wygląd, sprawność fizyczną lub psychiczną. Niestety często osoby z niepełnosprawnościami napotykają na swojej drodze przeszkody, które utrudniają im korzystanie z sieci.  Z myślą o takich osobach został stworzony standard WCAG 2.0.

Szacuje się, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności stanowią 1/7 całej populacji światowej. Mimo tego, w Internecie wciąż można znaleźć serwisy, które uniemożliwiają niepełnosprawnym obywatelom skorzystanie z nich.

Czy Twoja strona internetowa jest przystosowana do klientów z niepełnosprawnościami? Zweryfikuj to i wprowadź potrzebne zmiany dzięki standardowi WCAG 2.0.

Czym jest WCAG 2.0?

WCAG 2.0 (ang. Web Content Accessibility Guidelines) to dokument wprowadzony w 2008 roku. Zawiera on zbiór zasad i wytycznych dotyczących tego, w jaki sposób budować strony internetowe, aby były one dostępne dla wszystkich ludzi, mając na uwadze przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami.

Obecnie wiele stron wciąż nie wspiera obsługi dla osób z wadami wzroku lub słuchu a także użytkowników korzystających z urządzeń przenośnych.

Dlaczego warto wprowadzić WCAG 2.0?

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się widzieć na stronie zabezpieczenia typu CAPTCHA, w których trzeba udowodnić, że jest się człowiekiem a nie robotem.

Czy myślisz, że takie rozwiązanie jest odpowiednie dla osób niewidomych? Oczywiście, że nie! To tylko jeden przykład, który pojawia się nagminnie w sieci a przecież problemów, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami w Internecie jest znacznie więcej.

Osób z wadą wzroku z roku na rok może przybywać, ponieważ w dzisiejszych czasach długa praca przy komputerze jest codziennością. Pamiętaj, że to mogą być Twoi klienci! Nie utrudniaj im dostępu do Twoich usług i produktów. Spraw, żeby każdy bez względu na ograniczenia mógł w pełni korzystać z Twojej strony www.

Kto powinien wprowadzić WCAG 2.0?

Wszystkie podmioty publiczne w Polsce mają obowiązek wprowadzić ułatwienia w korzystaniu ze stron internetowych i aplikacji mobilnych przez osoby z niepełnosprawnościami. To bardzo ważny element do wprowadzenia dla stowarzyszeń, fundacji oraz innych inicjatyw obywatelskich, ponieważ to właśnie one często pracują z osobami niepełnosprawnymi.

Wytyczne WCAG 2.0 są również drogowskazem dla wszystkich właścicieli stron internetowych, nie tylko tych z sektora publicznego. Przystosowując swoją stronę do standardów WCAG 2.0 przyczynisz się do ułatwienia dostępu do sieci dużej liczbie użytkowników.

Ambitna Marka pomoże Ci wprowadzić WCAG 2.0 na WordPress

Dokument WCAG 2.0 jest obszerny i dosyć trudny w odbiorze. Dlatego chętnie pomożemy Ci wdrożyć jego wymagania. Jako Ambitna Marka oferujemy dostosowanie strony Internetowej do wymagań WCAG 2.0 zgodnie z wytycznymi.

Stworzymy dla Ciebie intuicyjną stronę napisaną prostym językiem, aby każdy był w stanie poprawnie zrozumieć tekst. Zadbamy również o jasność pojawiających się komunikatów skierowanych do użytkownika. Dostosujemy Twoją stronę również pod względem postrzegalności tzn. pomożemy wybrać Ci odpowiednią czcionkę i kontrast kolorystyczny dla osób niedowidzących. Wprowadzenie wszystkich wytycznych WCAG 2.0 sprawi, że Twoja strona będzie czytelna i zrozumiała dla każdego użytkownika.

Audyt WCAG 2.0 – przeanalizujemy Twoją witrynę na WordPress

Jeśli posiadasz już swoją stronę internetową na WordPress chętnie pomożemy Ci w przeprowadzeniu audytu, dzięki któremu dowiesz się, jakie elementy Twojej witryny są niezgodne z zapisami wytycznych. Podpowiemy Ci również co zrobić, aby usunąć wszelkie niedogodności.

Potrzebujesz wsparcia w tym temacie? Skontaktuj się z nami!

Nie masz jeszcze strony na WordPress? Sprawdź, dlaczego warto założyć stronę na tej platformie!

Sprawdź nasze przykładowe realizacje:

1. Zespół Szkół im. Emiliana Konopczyńskiego

2. Fundacja Inicjatywy Lokalne

Odbierz darmową checklistę WCAG 2.0