Przejdź do treści

Agencja Marketingowa

Aplikacja Notion - czy warto korzystać z Notion
Strona główna » Blog o biznesie i marketingu » Aplikacja Notion – czy warto korzystać z Notion?

Aplikacja Notion – czy warto korzystać z Notion?

Aplikacja Notion, która pojawia się w każdym filmie na YouTubie. Czym jest aplikacja Notion i czy w ogóle warto z niej korzystać? Moim zdaniem…

Mocno interesuje się produktywnością i organizacją pracy w biurze. W końcu wspólnie z Patrycją prowadzimy firmę marketingową, mamy sklep stacjonarny i stowarzyszenie. Można powiedzieć, że jest co organizować. Porządek w firmie musi, aby móc zapanować nad tym wszystkim, co się dzieje.

Moja tablica na YouTubie wypełniona jest proponowanymi filmami na temat właśnie organizacji pracy i produktywności. Nie ma dnia, żeby nie pojawił się nowy proponowany film, którego sponsorem jest Notion. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło “najlepszy program do notatek online” i od wyskakują same filmy z logiem firmy. Świat oszalał i każda osoba zachwyca się tą aplikacją. Czy jednak słusznie?

Co to jest Notion?

Notion to aplikacja, która pozwala gromadzić w jednym miejscu informacje. Jak zapewniają twórcy. Nie potrzebujesz żadnej aplikacji. W Notion możemy stworzyć listę rzeczy do zrobienia, kalendarz, ładować linki, wklejać zdjęcia i co najważniejsze – personalizować ją jak chcemy. Jest to jedna wielka baza danych.

Rejestracja jest bardzo prosta, a samo korzystanie z aplikacji jest darmowe. Po założeniu konta możemy korzystać z niego bezpłatnie lub wykupić plan, aby korzystać np. ze współpracownikami. Na start możemy skorzystać z przykładowych szablonów (to-do, ideas,) lub czystej tablicy.

Co to jest Notion?

I zaczyna się zabawa. Notion to potężna aplikacja, która naprawdę może zrobić wszystko. Za pomocą szablonów możemy w sekundę utworzyć listę, kalendarz, Kanban, tabele z projektami, osie czasu i wiele, wiele innych.

Notion: co potrafi?

Za pomocą znaczka “/” możemy wybrać w jaki sposób chcemy pisać nasz akapit. Czy to ma być checkox, czy może lista, tytuł lub rozwijane menu, strona czy cytat. Wyobraźnia jest tu tylko ograniczeniem. Cała ta personalizacja niewątpliwie jest świetna. Tutaj to my jesteśmy kreatorami i sami tworzymy naszą bazę danych. Nie ma żadnych ram jak w przypadku innych aplikacji do notowania typu OneNote czy Google Keep. Każda strona może mieć podstrony, każda podstrona może kierować również dalej. Dodatkowo korzystając z szablonów w szybki sposób możemy zapełniać je treścią. Przejdźmy jednak do wad i zalet aplikacji Notion.

Notion jak działa

Zalety Notion

Notion to świetna aplikacja. Posiada dużo zalet, które na pewno sprawdzą się dla każdej osoby.

 • wszechstronna
  Jesteś w stanie wykorzystać Notion do wszystkiego. Jako kalendarz, lista filmów do obejrzenia, przepisy, skarbnica wiedzy, kontrola nad projektami, lista To Do.
 • sprawdzi się w każdej branży
 • możliwość udostępniania z pracownikami
  Płatna wersja pozwala udostępniać tablicę między współpracownikami. Pozwoli to nad wspólną pracę nad danym projektem.
 • ogromne możliwości personalizacji
 • wszystko w jednym miejscu
 • darmowa
 • aplikacja na telefon, komputer i w przeglądarce

Wady Notion

Moim zdaniem zalety aplikacji stają się również jej wadami.

 • eksport materiałów w dziwnych formatach (stworzyłem tablicę i chciałem wyeksportować do pdfu. Plik był nieczytelny i całkowicie rozjechany. To co stworzysz w Notion – tam już pozostanie)
 • łatwo stracić panowanie (aplikacja wymaga od nas cały czas pracy nad notatkami i porządkiem, jeśli wedrze się do aplikacji chaos – możemy łatwo się pogubić w naszych notatkach.)
 • wymaga cały czas porządkowania
 • ilość możliwości może być przytłaczająca (ogromne możliwości, z których większości nie skorzystamy. Im więcej pól do wyboru tym trudniejszy wybór i więcej czasu tracimy na zastanawianie się co tym samym powoduje stres)
 • wszystko w jednym miejscu (utrata może być boląca – Notion to tylko aplikacja, a jeśli w jednym miejscu trzymamy wszystkie notatki i służbowe rzeczy to nie dziwmy się gdy to nagle stracimy.)

Dlaczego nie warto używać Notion

Dochodzimy do odpowiedzi na pytanie z tytułu. Jest to moja osobista opinia. W moim życiu po prostu nie sprawdził się Notion. Jako minimalista ilość opcji i personalizacji stała się przeszkodą i odciągała mnie od głównego celu aplikacji – czyli robienia notatek. Zamiast gromadzić wiedzę zajmowałem się ustawianiem “aby wyglądało to ładnie”. Poczułem się przytłoczony tą ilością możliwości. Dodatkowo aplikacja wymaga cały czas pracy nad tymi notatkami, ponieważ w bardzo łatwy sposób może się pojawić chaos. Tego aplikacja nie lubi, a my tracimy wtedy nad nią kontrolę.

Na YouTubie znajdziemy pełno tutorialów na temat tej aplikacji. Każdy oczywiście zachwyca się Notion. Nie ma co się dziwić, to świetna aplikacja – sam byłem nią zaskoczony… ale tylko na początku. Ciężko mi było uwierzyć w to, że jeden filmowiec przez wiele lat miał wypracowany system pracy i robienia notatek, a nagle przyszedł Notion i przeniósł się do nowej aplikacji. Przy czym każdy tutorial (czyli film sponsorowany przez Notion) wygląda identycznie. Tablice osób są wypełnione tylko kilkoma informacjami jakby dopiero co założyli Notion (a mówią, że korzystają z niego od dłuższego czasu). Osobiście tracę zaufanie do takiego twórcy, który za sponsoring pokazuje sztuczną wizję i próbuje przekonać mnie do aplikacji to której sam chyba nie jest przekonany.

Próbowałeś korzystać z Notion? Jak Tobie się ona podobała?