Agencja Marketingowa

Sklep online-od czego zacząć? 5 najważniejszych kroków

Branża e-commerce rozwija się w imponującym tempie. Z każdym rokiem otwiera się coraz więcej sklepów online. Dużo osób decyduje się na taki krok dzięki temu, że sklep internetowy można otworzyć niewielkim nakładem pracy i pieniędzy.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że każdy może spełnić swoje marzenie o prowadzeniu własnego sklepu online niezależnie od posiadanej wiedzy informatycznej.

Planujesz wejść w branżę e-commerce i założyć swój sklep internetowy, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy jakie najważniejsze kroki powinieneś podjąć, żeby uruchomić sklep internetowy.

(1/5) Znajdź pomysł na prowadzenie sklepu internetowego

Po pierwsze musisz mieć pomysł na to, co będziesz sprzedawać. W sklepie online możemy sprzedawać produkty materialne, usługi oraz produkty wirtualne tj. ebooki czy szkolenia online.

Jeśli najbardziej interesuje Cię ta ostatnia opcja sprawdź nasz kurs online o tym, jak korzystać z programu OBS i nagrywać materiały szkoleniowe!

Do asortymentu w swoim sklepie możesz podejść na dwa sposoby. Warto pomyśleć, o tym co jest dla Ciebie ważne i na czym się znasz. Dobrze jest sprzedawać coś z czym się identyfikujesz. Przeanalizuj swoje zainteresowania i doświadczenie. Drugim wariantem jest sprzedaż tego, co jest obecnie popularne i podążanie za najnowszymi trendami.

(2/5) Sprawdź swoją konkurencję

 Pamiętaj jednak, że wiedza i hobby to nie wszystko. Aby prowadzić biznes musisz również sprawdzić jaką masz konkurencję. Pozwoli Ci to dostosować swoją ofertę do wymogów rynku. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie stron firm, które stanowią dla nas konkurencję i przeanalizowanie, które elementy nam się podobają, a które do nas zupełnie nie przemawiają. Dotyczy to zarówno funkcjonalności strony jak i asortymentu. Po takiej analizie będziesz mieć wstępny obraz tego, jak chcesz żeby wyglądał Twój sklep internetowy.

(3/5) Wybierz domenę dla sklepu internetowego

 Nazwa domeny jest często pierwszą rzeczą, którą widzą potencjalni klienci. Domena powinna być taka sama jak nazwa marki. Dzięki temu zachowasz spójność i klientom będzie łatwo trafić na Twoją stronę.

Pamiętaj, że nazwa powinna być łatwa do zapamiętana i do zapisania. Bardzo istotne jest to, żeby budziła zainteresowanie i zwiększała ruch na stronie. Nie wybieraj domeny, która jest bardzo podobna do innej. W takim wypadku Google może wyświetlać stronę konkurencji zamiast Twojej.

(4/5) Wybierz hosting do swojego sklepu online

Jeśli chcesz, żeby sklep internetowy był Twoją własnością, niezbędne jest wykupienie hostingu, aby użytkownicy mogli robić w nim zakupy. Od jakości hostingu zależy to, jak szybko będzie działał sklep online oraz ilu klientów jest w stanie obsłużyć jednocześnie. Gdy zainstalujesz sklep na odpowiednim serwerze, zapewni on jego szybkie i stabilne działanie. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, napisz do nas a pomożemy wybrać Ci najbardziej korzystny hosting czy serwer. UWAGA – nie kupuj pierwszej domeny w najbardziej popularnych serwisach, które wyskakują Ci w reklamach na hasło „hosting”, przepłacisz niepotrzebnie!

Sprawdź ofertę Ambitny Hosting WordPress.

(5/5) Wybierz platformę do prowadzenia sklepu internetowego

Najważniejszą decyzją do podjęcia podczas zakładania sklepu internetowego jest wybór platformy, na której będziemy go prowadzić. Platforma jest jak serce dla twojego sklepu. Platformy można podzielić na otwarte, do których należy WordPress, Prestashop oraz abonamentowe takie jak Shoplo i Shoper. Stworzyliśmy porównanie tych platform, możesz je przeczytać klikając wyżej w nazwy sklepów.

Na którą platformę się zdecydować? Zdecydowanie najlepiej ocenianą platformą jest WordPress. Jest to bezpłatna, otwarta platforma, która w połączeniu z rozszerzeniem Woocommerce jest najlepszym narzędziem do zarządzania sprzedażą online. WordPress jest elastyczny i daje możliwość dostosowania sklepu do swoich potrzeb i przede wszystkim DARMOWY.

Uważaj na platformy abonamentowe! Są to portale sklepowe, w których dostajesz możliwość rozpoczęcia sprzedaży już po wykupie abonamentu. Opłaty w takich portalach są zazwyczaj niewysokie, co może stanowić kuszącą ofertę. Pamiętaj jednak, że opłaty abonamentowe musisz płacić co miesiąc nawet wtedy, gdy Twój sklep nie będzie zarabiał. Dużym minusem jest również to, że sklepy abonamentowe nie będą dostosowane dokładnie pod Twoją markę i potrzeby. Sklep postawiony na takiej platformie nie będzie Twoją własnością!

Od czego zacząć tworzenie sklepu online? Pora na podsumowanie!

Zakładanie sklepu internetowego najlepiej zacząć od analizy tego, co chcesz zaoferować swoim klientom. Każdy, kto chciałby mieć swój sklep internetowy potrzebuje dwóch rzeczy- domeny i hostingu. Najistotniejszą rzeczą w tworzeniu sklepu jest wybór platformy, na której będziesz prowadzić swój sklep online.

Mam nadzieję, że przejście przez kilka powyższych kroków naprowadziło Cię na dalsze działania.

Jeśli wciąż masz wątpliwości i nie wiesz, którą platformę wybrać do swojego sklepu? Zastanawiasz się, jaki hosting będzie najlepszy? Skontaktuj się z nami!